1.3.2018 / Gösterim Sayısı : 139

"Buzağı Yaşasın Çiftçi Kazansın" Eğitimi Başladı.

#Buzağı Yaşasın Çiftçi Kazansın Eğitimi Başladı

​Zonguldak Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından projesi hazırlanan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından desteklenen 'Buzağı Yaşasın Çiftçi Kazansın' isimli seminer 50 veteriner hekimin katılımıyla başladı.

 Seminere, İl Müdürümüz Cemalettin Çataklı, Prof.Dr. Rıfat Salmanoğlu, İl Müdür Yardımcımız Hasan Akcaalan, 50 veteriner hekim katıldı.

İl Müdürlüğümüz Toplantı Salonunda düzenlenen 'Buzağı Yaşasın Çiftçi Kazansın' isimli seminerde konuşan İl Müdürümüz Cemalettin Çataklı,

"Bakanlığımız 2018 yılını buzağı hastalıklarıyla mücadele yılı olarak ilan etti. Bizde Zonguldak Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ile birlikte 'Buzağı Yaşasın Çiftçi Kazansın' ismini verdigimiz projemizi hazırladık ve bugün veteriner hekimlerimize yönelik seminerimize başladık. Hayvancılık konusunda problemleri bizler yani veteriner hekimler çözecek. Bu konuda bizlere ciddi manada mesuliyet düşüyor.

Sayın Bakanımızın 'Buzağı ölüm oranı yüzde 5'e düşerse et ithalatı durur' sözlerinden hareketle Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı 2018 yılı teknik destek programı kapsamında hazırlamış olduğumuz 'Buzağı Yaşasın Çiftçi Kazansın' adlı eğitim talebimiz olumlu sonuçlanmış ve uygulama aşamasına geçilmiştir. Projemiz kapsamında 26 Şubat-2 Mart tarihleri arasında teorik ve uygulamalı veteriner hekimlerimize seminer verilecek. Projemizde hedef öncelikli olarak kamuda ve özel sektörde faaliyet gösteren Veteriner Hekimler ve Ziraat Mühendisleridir. Uygulamalar çiftçilerimizin işletmelerinde yapılacaktır. Eğitimimizin ana hedefinde buzağı ölümlerini yüzde 5'ten daha aza düşürmek için yapılması gereken besleme bakım, buzağıların doğmadan 2 ay önce başlayan ve doğduktan sonra 2 ay daha devam eden süreçte takiplerinde nelere dikkat edilecek konuları vardır.

Ülkemizin ihtiyacı olan et ve süt ihtiyacını karşılamak ve sürdürebilmek  ancak yeterli buzağı üretimi ile mümkündür. Buzağı, süt sığırcılığı işletmenin devamı ve geleceği, aynı zamanda da kırmızı et üretiminin kaynağıdır. Bir işletmede sürdürebilir bir süt üretimi sağlıklı ve yeterli buzağı üretiminden geçmektedir. Düzenlediğimiz eğitim semineri ile bilgi ve tecrübelerini sahada uygulayacak olan katılımcılar büyükbaş hayvancılıkta önemli bir sorun olan ve işletme kadar ülke ekonomisini de etkileyen buzağı ölüm oranı yüzde 5'ten aşağıya düşürülmesi için önemli adım atılmış olacaktır" dedi.

Seminer,  Prof. Dr. Rıfat Salmanoğlu tarafından yapılan sunum ve teorik egitim ile devam etti. ''