5.3.2018 / Gösterim Sayısı : 171

"Buzağı Yaşasın Çiftçi Kazansın" Projesinin Kapanış Töreni Yapıldı.

#"Buzağı Yaşasın Çiftçi Kazansın" Projesinin Kapanış Töreni Yapıldı.
Zonguldak Gıda, Tarım ve  Hayvancılık Müdürlüğümüz ile  Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının ortaklaşa hazırladıkları (BAKKA) “Buzağılar ölmesin Çiftçi Kazansın”  projesinin kapanış töreni yapıldı. İl Müdürlüğümüz eğitim salonunda yapılan törene Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Elif Acar,  İl Müdürümüz Cemalettin Çataklı, Prof. DR. Rıfat Salmanoğlu,  şube Müdürleri ve veteriner hekimler katıldı.  

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar Yaptığı Konuşmada, “ Öküzün altında buzağı aramaya gerek yok. Buzağı ineklerin altında.  Buzağıların ölümü yüksek oranda. Onları kurtarmak bizim insanı görevimiz, sizin de meslek ve uzmanlığınız gereği göreviniz. Bütün yaptığımız işlerde, her işte disiplin, görev, ahlak ve kanun tamam ama; gönlümüzü katmamız gerekiyor.  Atalar ‘gönülsüz pişen aş ya karın ağrıtır ya baş’ diyorlar. Burada sevgiye gönül vermek esastır. Başaramazsak o işin ne bereketi ne tadı oluyor. Siz hayatla uğraşıyor ve hayat kurtarıyorsunuz. İhtiyaç olur fazla çalışmak gerekebilir.  Sizin az bir ihmaliniz hayata mal olur. Biraz gayretinizde hayat kurtarır. Birde bunun ekonomik yanı var. İnsanların ekmeği olan bir buzağı, hiç de hafife alınır yanı yok. Birçok yerde bir ailenin geliri oluyor. Maneviyatı yüksek bir iş yapıyorsunuz.  İnşallah buzağılar sizler sayesinde ölmezler ve yaşarlar” dedi. 

Zonguldak Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz  Cemalettin Çataklı , “Bakanlığımız 2018 yılını buzağı ölümleriyle ilgili mücadele yılı ilan etti.  Bizde Zonguldak Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ile “Buzağılar Ölmesin Çiftçi Kazansın” projesini hazırladık. Bu konuda 50 meslektaşımızı eğittik. Bu ülke ekonomisini ayağa kaldıracak olan Veteriner hekimlerdir” dedi. Yapılan konuşmaların ardından eğitim alan 50 veteriner hekime sertifika verildi.  
''