30.5.2018 / Gösterim Sayısı : 222

Lider Çocuk Tarım Kampı İlimizde Başarıyla Tamamlandı

#Lider Çocuk Tarım Kampı

    Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca 81 ilde "Lider Çocuk Tarım Kampı" adı altında İlköğretim 4. Sınıf öğrencilerine yönelik doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tabiatla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenliği hakkında bilgi vermek amacıyla kamp etkinlikleri düzenlenmekte olup; Bu bağlamda Devrek İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce 29-30-31 Mayıs 2018 tarihlerini kapsayan 3 gün süreli etkinlik Devrek Karşıyaka 100.yıl İlkokulu'ndan 25 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan etkinliğimizin açılışına Devrek Kaymakamı Mehmet Soylu, İl müdürümüz Cemalettin ÇATAKLI, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah TURAN, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Bilgison YILMAZ, K.T.V. Şube Müdür V. Engin Hasan SARI ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür V. Hüsnü YAZICI katıldı.

   2018 yılı kamp programının teması "Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik" olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda;  Birleşmiş Milletler Küresel Çevre Fonunun (GEF) desteği ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde ve Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığımız işbirliğinde yürütülen "Beslenme ve Gıda İçin Biyoçeşitlilik Projesi" kapsamında "Yenilebilir Yabani Bitki Türleri" konusunda Lider Çocuk Tarım Kampı uygulamasına katılan çocuklara bu konu ile ilgili eğitimler verilmesi faaliyet ve etkinlikler yapılması planlanmıştır. Açılış konuşmasında İl müdürümüzün de vurguladığı "Biyoçeşitlilik" konusunda İlçe personelimiz tarafından öğrencilere sunum yapılmıştır. Sonrasında büyükbaş hayvancılık işletmesi ve etlik piliç işletmesi ziyaretleri yapılarak öğrencilere bu işletmeler hakkında bilgiler verilmiş, soruları cevaplandırılmıştır.

   Kampımızın 2. gününde bitkisel üretim yapılan sera gezisi, hayvan barınağı gezisi, doğa ve su ürünleri işletmesi gezisi, gıda üretim işletmesi gezisi  yapıldı, 3. gününde ise mantar üretim işletmesi gezisi, hayvanat bahçesi ve fidan müdürlüğü gezisi yapılmıştır. Kampın sonunda öğrencilere kamp boyunca öğrendikleriyle alakalı bir resim yarışması yapılmış, Devrek Kaymakamı Mehmet SOYLU, Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan KOZKONDU, Ticaret SanayiOdası Başkan Yardımcısı Osman Servet GÜNDÜZ, İlçe Özel İdare Müdürü İlyas AÇIK, Halk Eğitim Müdürü Yaşar ÖZLÜOĞLU, Mal Müdürü İbrahim KONDUZOĞLU, Milli Eğitim Şube Müdürü Cemaletten YÜCEER, Ziraat Odası Başkanı İdris UZUNSEL katılımıyla kampı başarıyla tamamlayan tüm öğrencilere sertifikaları, dereceye giren öğrencilere ise ödülleri verilmiştir.


''