13.8.2018 / Gösterim Sayısı : 182

İl Müdürümüz Kurban Satış Yerini Denetledi

#İl Müdürümüz Kurban Satış Yerini Denetledi

İl Müdürümüz Cemalettin ÇATAKLI, İl Müdür Yardımcımız Hasan AKCAALKAN ve Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Sadık KELEZ ile birlikte kurban satış yerinde incelemelerde bulundu.

Kurban satış yerinin geçen yıllara nazaran daha düzenli ve tertipli olduğu zeminin beton olduğu, dezenfeksiyon ve hijyenin düzgün yapıldığı tespit edildi. Pazarın giriş ve çıkışının kontrollü olduğu, kurban satış yerine giren tüm hayvanların il içinden ise pasaportlarının, il dışından gelen hayvanların sağlık raporlarının kontrollerinin yapıldığı görüldü. Ayrıca kurban satış yerlerindeki padoklarda yaş tayinlerinin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü veteriner hekimlerince yapıldığı, yaş olarak kurban olmayacak hayvanların vücutları yeşil çarpı işareti ile boyanarak işaretlendikleri, böylece vatandaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirmesinde aldatılmalarının önüne geçildiği görüldü. Yine kurban satış yerinde damızlık özelliği taşıyan dişi hayvanların kontrollerinin yapılarak damızlık dişi hayvanların kurban olarak kesilmelerinin önüne geçildiği görüldü.

Kurban satış yerlerinin temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinin düzenli olarak belediye ekiplerince yapıldığı, dezenfektanların il müdürlüğümüz tarafından temin edilip, dezenfeksiyon işleminin veteriner hekimlerimizin gözetimi altında yapıldığı görüldü. Yapılan denetimlerde satış için getirilen tüm kurbanlık hayvanların genel sağlık durumlarının iyi olduğu ve herhangi bir hastalık bulgusuna rastlanılmadığı görüldü.

İl müdürümüz kurbanlık hayvan satışı yapan yetiştiricilerimizle sohbet edip kendilerine hayırlı satışlar ve bol kazançlar dileyerek bayramlarını tebrik etti.


''