16.8.2018 / Gösterim Sayısı : 103

Kurbanlık Hayvanlara Ait Bilgiler Cep’ten Öğrenilebilecek

Vatandaşlarımızın, Kurban Bayramı nedeniyle dini vecibelerini yerine getirirken kurbanlık hayvan satış yerlerinden sağlıklı ve kurban şartlarına haiz kurbanlık hayvan temin etmeleri amacıyla Bakanlığımızca kurbanlıkların tür , ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin sorgulanabileceği "HaySag" mobil uygulaması vatandaşlarımızın kullanımına sunuldu. Söz konusu uygulama cep telefonlarına Google Play ve App Store üzerinden yüklendikten sonra küpe üzerindeki barkod okutularak ya da küpe numarası girilerek kurbanlık hayvanlara ilişkin bilgilere ulaşılabilecek.

Ayrıca Veteriner Bilgi Sistemi'ne (TÜRKVET) kayıtlı hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihlerine https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr web sayfasından da ulaşılabilecek.


Ayrıca Bakanlığımız, kurbanlık hayvan sevklerinde, alım ve satımlarında ve kurbanlık hayvanların kesimlerinde dikkat edilmesi gereken hususları içeren Kurban Rehberi yayımlamıştır. Bu rehberde "HaySag" uygulaması, kurban edilebilecek hayvanların özellikleri, sağlıklı hayvanın belirgin görünüşleri, kurbanlık hayvanların yaşları ve yaş tayini için önemli bilgiler içermektedir. Vatandaşlarımıza, Müdürlüğümüzce dağıtımı yapılan Kurban Rehberine Web sitemizden de ulaşılmaktadır.

2018 Yılı Kurban Rehberine ulaşmak için tıklayınız. 

Ek Dosyalar

''