31.8.2018 / Gösterim Sayısı : 151

2018-2019 Balıkçılık Av Sezonu Açılıyor

#2018-2019 Balıkçılık Av Sezonu Açılıyor

​Gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılar için 15 Nisan 2018 tarihinde başlayan genel av yasağı 31 Ağustos'ta sonra ererek 1 Eylül'de yeni av sezonu başlayacaktır. Bu kapsamda Ereğli Balıkçı barınağında tören düzenlendi. Törene İl Müdür Yardımcımız Hasan AKCAALAN, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Recep KÜÇÜK, teknik personel ve çok sayıda balıkçı katıldı. 

Aziz şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve istiklal marşı sonrasında bir konuşma yapan İl Müdür Yardımcımız Hasan AKCAALAN konuşmasında; 

"Dünyamız sosyo - kültürel ve ekonomik açılardan çok hızlı bir değişim göstermektedir. Toplumların beslenmesi için tüketilen ve karadan elde edilen üreti,m kaynaklarının yetersizliği, tükenmeye başladığı dünyamızda insanoğlu dikkatini denizlere çevirmiştir.

Günümüzde canlı deniz kaynakları, bir başka deyişle su ürünleri, ülke ekonomileri için önemli bir yatırım kaynağıdır. Gelişmiş ülkeler kendi öz kaynaklarını koruma ve kontrol altına almanın yanında akılcı bir işletme anlayışıyla üretimlerini arttırmaktadırlar.

Ülke olarak kaynaklarımızı gelecek nesillere aktarabilmek ve sürdürülebilir balıkçılık ilkesini benimsememiz gerekmektedir. Ülkemiz, denizleri ve iç su kaynakları ile önemli bir su ürünleri potansiyeline sahiptir. Bu potansiyelden, kaynaklarımızı tahrip etmeden, koruma ve kontrol önlemlerini etkin kılarak, sürdürülebilir bir şekilde faydalanmak ve su ürünleri istihsalini artırmak belli başlı amacımızdır.

Ülkemizde 2016 ılında 588.715 ton su ürünleri üretimi gerçekleştirilmiştir. Bunlardan 335.320 tonu avcılık ürünleri 253.000 tonu ise yetiştiricilik ürünleridir. Bu avcılıkta ilimizin de küçümsenemeyecek derecede katkısı bulunmaktadır. 

Şöyle ki:
İlimiz genelinde ise 5 adet balıkçı barınağı 416 ruhsatlı balıkçı gemisi ve yaklaşık 10.000 amatör ve gerçek kişi ruhsat tezkeresine sahip balıkçımız bu sektöre hizmet etmektedir.

Bakanlığımız, Valiliğimiz ve şahsım adına, 2018-2019 balıkçılık sezonunun balıkçılarımız için bol ve bereketli olmasını diliyorum. Vira Bismillah diyerek sözlerimi tamamlıyorum. Saygılar sunarım." dedi.

Balıkçılık av sezonunun bereketli geçmesi adına kurban kesildi ve hemen sonrasında yapılan dua ile tören sona erdi.

''