T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ZONGULDAK'TA ARICILARA 214 TON ŞEKER DAĞITIMINA BAŞLANILDI

Yayın Tarihi : 22.11.2022

Arı üreticilerinin verimli bir üretim sezon geçirmeleri için arıcılara Zonguldak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün koordinesinde Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından temin edilen şeker dağıtımına başlandı.

Şeker dağıtım programına İl Tarım Müdürü Sayın Cemalettin Çataklı, İl Müdür Yardımcıları, Kozlu ver Kilimli İlçe Müdürleri, Çaycuma Ziraat Odası Başkanı Sayın Rıza Çapkın, Tarım İl Müdürlüğü, Kilimli İlçe Müdürlüğü, Kozlu İlçe Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Personelleri ve üreticiler katıldı.

Sonbahar ve kış mevsiminde arıların yeterli besini sağlayabilmesi, arı ölümlerini engellemek ve girdi maliyetindeki artıştan arıcıların olumsuz etkilenmemesi amacıyla yapılan çalışmada, Zonguldak'ta arı yetiştiriciliği yapan Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı ve işletmesi aktif olan yetiştiricilere toplam 214 ton kristal toz şeker dağıtımına başlandı.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. tarafından Zonguldak için İlimiz Merkez, Kozlu ve Kilimli ilçelerinde Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) Sistemine kayıtlı 127 yetiştiricimize arılı kovan adeti baz alınarak kovan başına 3 kg kristal şeker olarak hesaplanmıştır.

Programda konuşan İl Müdürü Sayın Cemalettin Çataklı ''Merkez, Kozlu ve Kilimli İlçelerimizin arıcıları için kristal toz şeker dağıtımı yapılmış, diğer ilçelerimiz için de en yakın zamanda dağıtım yapılacaktır. Bereketli bir sezon olabilmesi için arılarımızın kış bakımından sağlam ve güçlü bir şekilde çıkabilmeleri gerekmekte olup, dağıtımı yapılan şekerlerin uygun şekilde verilmesi büyük arz etmektedir. İlimiz arıcılarına hayırlı olmasını temenni eder, şimdiden bereketli bir sezon geçirmelerini dilerim'' dedi. Şeker desteğinden faydalanan arı yetiştiricileride, başta İl Müdürü Sayın Cemalettin Çataklı ile dağıtımda emeği geçenlere ve katkı sunan herkese teşekkürlerini ilettiler.