T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIM ARAZİLERİNİN KULLANIMININ ETKİNLEŞTİRİLMESİ PROJESİ KAPSAMINDA YABAN MERSİNİ FİDANI DİKİM TÖRENİ DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 23.11.2022

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel üretim ve Bitki Sağlığı Genel Müdürlüğünün Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi ile Ereğli İlçemizde Yapılan "Güneşin Sarısı-Doğanın Yeşili-Ereğli'nin Mavi Yemişi projesi" kapsamında Ereğli İlçemizde %75 Bakanlığımız Hibesi ile 11.000 adet Mavi Yemiş Fidanı Dağıtımı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilmişti.

Zonguldak Valisi Sayın Mustafa Tutulmaz' ın katılımlarıyla Ereğli İlçemizde Yaban Mersini Fidanı dikim töreni düzenlendi. Düzenlenen Fidan dikim etkinliğine Zonguldak ve Ereğli ilçemizden çok sayıda kurum amiri, siyasi parti temsilcileri, il encümen üyeleri, STK temsilcileri, üreticiler ve teknik personeller katılım sağlamıştır.

Fidan dikimi esnasında üreticiler ve mahalle sakinleriyle sohbet eden Zonguldak Valisi Sayın Mustafa Tutulmaz ''üreticilerimize ekilmeyen bir tek yer kalmayana kadar üretim yapmalarını ve boş arazilerimizin üretime kazandırılması için Bakanlık ve İl Özel İdaresi projelerinin devam edeceğini söyledi.''

Tören esnasında Tarım ve Orman İl Müdürü Sayın Cemalettin Çataklı üreticilerimizi projeler hakkında bilgilendirerek '' "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında 2021 yılında Ereğli ilçemizde 24 üreticimize 20 dekar, 2022 yılında 36 üreticimize 44,5 dekar yaban mersini bahçesi kurulmuş olup 2023 yılı için ise 50 dekar alan için Bakanlığımıza Proje sunulduğunu söyledi. Ereğli ilçemizin Fındık Üretimi için çok önemli olduğunu söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Cemalettin Çataklı yapılan bu tarz projeler ile de üretim yapılmayan parsellerimizde üreticimize katkı sağlayacağına inandığımız Mavi Yemiş üretimini çok önemsiyoruz" dedi.

Süleymanbeyler Köyü Göleviç Mahallesinde genç çiftçi Yalçın Gümüşakça 'ya ait 5 (beş) dekar alanda 1.250 adet mavi yemiş fidanı Sayın Valimiz Mustafa Tutulmaz' ın ilk fidanı dikmesiyle birlikte başlamış olup tüm katılımcıların fidan dikmesi ile tören sonlandı.