T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

HER YAŞTAN KEDİ VE KÖPEKLERDE MİKROÇİP UYGULAMASI 31.12.2022 TARİHİNDE SONA ERİYOR

Yayın Tarihi : 25.11.2022

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Türk Veteriner Hekimler Birliğinin ortak kararı ile imzalanmış olan protokol doğrultusunda ve 30344 sayılı resmî gazetede yayımlanan kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip yönetimi ile kayıt altına alınması yasal zorunluluk haline getirilmiştir.

Her yaşta ki köpek ve kedilerde mikroçip takma işlemleri 2022 yılı sonuna devam edecektir. Bu nedenle kedi ve köpek sahiplerinin mutlaka bu konuda yıl bitmeden önce gerekli olan işlemleri yaptırmaları gerekmektedir.

2022 yılı bitimine kadar tüm evcil hayvanlara bahsedildiği üzere mikroçip takılması gerekmekte olup, Avrupa ülkelerinde çip uygulama işlemi daha yaygın olmakla beraber Ülkemizde ise evcil hayvanların çip takılma işlemlerine Bakanlığımız öncülüğünde başlanılmış ve tüm kedi, köpek ve gelincikler kimliklendirilene kadar devam edecektir. 2022 yılından sonra ise 6 aydan büyük kedi, köpek ve gelincik cinsi hayvanlara kimliklendirme uygulaması yapılmayacak, yalnızca 6 aylık yaşa kadar olan hayvanların kimliklendirme işlemi gerçekleştirilecektir. 6 aylık yaştan büyük hayvanların tespiti halinde ise idari para cezası uygulamasından sonra Mikroçip takma işlemi gerçekleştirilecektir.

Konu hakkında bilgilendirme yapan İl Müdürü Sayın Cemalettin Çataklı; ''Resmi Gazetede yayımlanan karar ile hayvan sahiplerinin mikroçip yöntemi ile hayvanlarını kayıt altına aldırması önemli bir konu olup, yine çip uygulaması ile beraber aşı tekrar zamanı gelmiş hayvanlarımıza kuduz aşılaması da uygulanmaktadır. Zoonoz karakterde olan kuduz hastalığı hem hayvan hem de insan sağlığı için önemli olmakla birlikte can kaybıyla sonuçlanan vakalara mahal vermektedir. Yine bu yıl 31 Aralığa kadar olan zaman diliminde cezai muayedeye maruz kalmadan kimliklendirme işlemlerini yaptırabilecektirler. Fakat 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle 6 ay üstü yaşta olup kimliklendirilmemiş hayvanlar ancak cezai işlem sonrasında kimliklendirilebilecektir. Hayvan sahiplerimizin mağduriyet yaşamaması için konuya hassasiyet göstermelerini istiyorum. Kimliklendirme işlemleri İl ve İlçe Müdürlüklerimiz ile yetkili olan Veteriner Klinik ve Polikliniklerinde yapılmaktadır ''dedi.